Novi

Stanovništvo Slovokia - Povijest

Stanovništvo Slovokia - Povijest


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

SLOVAČKA

5.463.046 (procjena iz srpnja 2009.)

usporedba zemalja sa svijetom: 112

Dobna struktura:

0-14 godina: 15,8% (muškarci 442.168/žene 422.055)
15-64 godine: 71,7% (muškarci 1,952,527/žene 1,965,646)
65 godina i više: 12,5% (muškarci 254,510/žene 426,140) (procjena 2009)

Srednja dob:

ukupno: 36,9 godina
muški: 35,2 godine
žene: 38,6 godina (procjena 2009)

Stopa rasta stanovništva:

0,137% (procjena 2009)

usporedba zemalja sa svijetom: 187

Natalitet:

10,6 rođenih/1.000 stanovnika (procjena 2009)

usporedba zemalja sa svijetom: 183

Smrtnost:

9,53 smrti/1.000 stanovnika (procjena srpnja 2009.)

usporedba zemalja sa svijetom: 73

Neto stopa migracije:

0,3 migranta/1.000 stanovnika (procjena 2009)

usporedba zemalja sa svijetom: 70

Urbanizacija:

gradsko stanovništvo: 56% ukupnog stanovništva (2008)
stopa urbanizacije: 0,2% godišnje stope promjena (2005-10 procjena)

Omjer spolova:

pri rođenju: 1,05 muškaraca/žena
ispod 15 godina: 1,05 muškaraca/žena
15-64 godine: 0,99 muškaraca/žena
65 godina i više: 0,6 muškaraca/žena
ukupno stanovništvo: 0,94 muškaraca/žena (procjena 2009)

Stopa smrtnosti dojenčadi:

ukupno: 6,84 umrlih/1000 živorođenih
usporedba zemalja sa svijetom: 171
muškarci: 7,99 umrlih/1.000 živorođenih
žene: 5,64 umrlih/1000 živorođenih (procjena 2009)

Očekivano trajanje života pri rođenju:

ukupno stanovništvo: 75,4 godina
usporedba zemalja sa svijetom: 78
muški: 71,47 godina
žene: 79,53 godina (procjena 2009)

Ukupna stopa plodnosti:

1,35 rođene žene/žena (procjena 2009)

usporedba zemalja sa svijetom: 204

HIV/AIDS - stopa prevalencije odraslih:

manje od 0,1% (procjena 2007)

usporedba zemalja sa svijetom: 150

HIV/AIDS - osobe koje žive s HIV/AIDS -om:

manje od 200 (procjena 2007)

usporedba zemalja sa svijetom: 157

HIV/AIDS - smrtni slučajevi:

manje od 100 (procjena 2001)

usporedba zemalja sa svijetom: 141

Nacionalnost:

imenica: slovački (i)
pridjev: slovački

Etničke grupe:

Slovački 85,8%, mađarski 9,7%, Romi 1,7%, rusinski/ukrajinski 1%, ostali i neodređeni 1,8%(popis 2001)

Religije:

Rimokatolici 68,9%, protestanti 10,8%, grkokatolici 4,1%, ostali ili neodređeni 3,2%, nijedan 13%(popis 2001)

Jezici:

Slovački (službeni) 83,9%, mađarski 10,7%, Romi 1,8%, ukrajinski 1%, drugi ili neodređeni 2,6%(popis 2001)

Pismenost:

definicija: 15 i više godina znaju čitati i pisati
ukupno stanovništvo: 99,6%
muškarci: 99,7%
žene: 99,6% (2004)

Očekivano trajanje školskog života (od osnovnog do visokog obrazovanja):

ukupno: 15 godina
muški: 14 godina
žena: 15 godina (2006)

Troškovi obrazovanja:

.

Većina od 5,3 milijuna stanovnika Slovačke Republike su Slovaci (86%). Mađari su najveća etnička manjina (11%) i koncentrirani su u južnim i istočnim regijama Slovačke. Druge etničke skupine uključuju Rome, Čehe, Rusine, Ukrajince, Nijemce i Poljake.

Slovački ustav jamči slobodu vjeroispovijesti. Većina slovačkih građana (60%) prakticira rimokatolicizam; druga najveća skupina su protestanti. Ostalo je oko 3.000 Židova od procijenjenih 120.000 stanovnika prije Drugog svjetskog rata. Službeni državni jezik je slovački, a mađarski se široko govori u južnoj regiji.

GRAF. STANOVNIŠTVA


Karte Slovačke

Suverena država Slovačka koja nema izlaz na more zauzima površinu od 49.035 km 2 (18.933 četvornih kilometara) u Srednjoj Europi. Kao što je uočeno na fizičkoj karti Slovačke, zemlja ima visoko planinsku topografiju.

Snažno pošumljeno, krševite Rudne planine i Tatre dominiraju središnjim dijelovima Slovačke, dok Karpati pokrivaju sjeverne granice s Češkom i Poljskom.

Najviši vrhovi nalaze se u Tatrama. Najviša točka je vrh Gerlach, koji se uzdiže na 8.743 ft (2.665 m). Njegov je položaj označen na karti.

Planine se spuštaju u plodne nizine nizije rijeke Dunav, kao i do njezine jugoistočne granice s Ukrajinom.

Značajne rijeke uključuju Dunav, Moravu, Hron, Hornad i Vah. Hron je 298 km duga pritoka Dunava i druga najduža rijeka u Slovačkoj. Njegov sliv pokriva približno 11% teritorija Slovačke.

Najniža točka Slovačke nalazi se u blizini mjesta gdje rijeka Bodrog prelazi granicu s Mađarskom, na 308 stopa (94 m) nadmorske visine. Žuti obrnuti trokut označava položaj najniže točke na karti.

Slovačka je bogata malim prirodnim jezerima, kao i rezervoarima koji su izgrađeni za skladištenje vode radi sprječavanja poplava ili za proizvodnju električne energije.

Slovačka je jedina europska država izvan Skandinavije koja ima gejzir. Smješten u blizini Košica, gejzir izbacuje 1.056 litara vode 98 stopa u zrak 20 minuta jednom svakih 32-34 sata.


Nitra

Razvoj stanovništva gradova i općina u Nitri.

Ikona povezuje daljnje informacije o odabranom mjestu, uključujući njegovu strukturu stanovništva (spol, dobne skupine, dobnu raspodjelu).

Ime StatusOkrugPopulacija
Popis
1991-03-03
Populacija
Popis
2001-05-26
Populacija
Popis
2011-05-21
Populacija
Procjena
2020-12-31
Alekšince OpćinaNitra1,4891,6641,6731,692
Báb OpćinaNitra9919571,0351,133
Babindol OpćinaNitra. 671667825
Bádice OpćinaNitra. . 322390
Branč OpćinaNitra1,9932,0152,1742,204
Taksi OpćinaNitra. 674781791
Cabaj - Čápor OpćinaNitra3,2653,4243,8514,318
Čakajovce OpćinaNitra1,1081,1021,1121,140
Čechynce OpćinaNitra1,0741,0241,0501,254
Čeľadice OpćinaNitra7967469141,051
Čifáre OpćinaNitra625591604596
Dolné Lefantovce OpćinaNitra. . 528706
Dolné Obdokovce OpćinaNitra1,1231,1591,1881,175
Golianovo OpćinaNitra1,1731,1381,3641,889
Horné Lefantovce OpćinaNitra. . 903884
Hosťová OpćinaNitra402378361388
Hruboňovo OpćinaNitra532476506536
Ivanka pri Nitre OpćinaNitra. 2,2992,4202,818
Jarok OpćinaNitra1,7441,7241,8892,046
Jelenec OpćinaNitra1,9101,9422,0332,119
Jelšovce OpćinaNitra960950990986
Kapince OpćinaNitra217184197184
Klasov OpćinaNitra. 1,2591,2411,383
Kolíňany OpćinaNitra1,4331,4441,5701,532
Lehota OpćinaNitra1,8691,8192,0902,212
Lúčnica nad Žitavou OpćinaNitra986926894908
Ľudovítová OpćinaNitra. 262255246
Lukáčovce OpćinaNitra1,1031,0211,1111,157
Lužianky OpćinaNitra. 2,4772,7492,995
Malé Chyndice OpćinaNitra. 383380382
Malé Zálužie OpćinaNitra304270270267
Malý Cetín OpćinaNitra378374388448
Malý Lapáš OpćinaNitra3443655391,203
Melek OpćinaNitra445449446483
Mojmírovce OpćinaNitra. 2,6942,8382,902
Nitra GradNitra85,47187,28578,91676,028
Nitrianske Hrnčiarovce OpćinaNitra1,5851,7531,9212,175
Nová Ves nad Žitavou OpćinaNitra1,3631,2941,3331,356
Nové Sady OpćinaNitra. 1,3201,2881,263
Paňa OpćinaNitra342295347391
Podhorany OpćinaNitra. . 1,0781,069
Pohranice OpćinaNitra1,1301,0651,0741,099
Poľný Kesov OpćinaNitra588593622659
Rišňovce OpćinaNitra1,9721,9122,0762,039
Rumanová OpćinaNitra826775795810
Štefanovičová OpćinaNitra. 260292367
Štitáre OpćinaNitra. . 7071,042
Šurianky OpćinaNitra550567598583
Svätoplukovo OpćinaNitra1,2701,2861,3101,363
Tajná OpćinaNitra301269274271
Telince OpćinaNitra291277378419
Velika Dolina OpćinaNitra583572656678
Veľké Chyndice OpćinaNitra. 350304324
Veľké Zálužie OpćinaNitra3,6133,8814,1014,270
Veľký Cetín OpćinaNitra1,8411,7241,6041,524
Veľký Lapáš OpćinaNitra1,0701,1331,1131,840
Vinodol OpćinaNitra1,6711,8511,9322,012
Vráble GradNitra9,2169,4938,9708,482
Výčapy - Opatovce OpćinaNitra. 2,1182,1562,200
Zbehy OpćinaNitra2,0852,1012,2342,236
Žirany OpćinaNitra1,2511,2871,3551,349
Žitavce OpćinaNitra382372376407

Izvor: Zavod za statistiku Republike Slovačke (web).


Glavne studije Slovaka

Boris Abramovich Malyarchuk, Maria A. Perkova, Miroslava V. Derenko, Tomas Vanecek, Jan Lazur i P. Gomolcak. "Varijabilnost mitohondrijske DNA u Slovaka, s primjenom na podrijetlo Roma." Anali humane genetike 72: 2 (2008): stranice 228-240.
U tablici 1 navedeni su H1, H1a, H1b, H2, H4, H5a, H6, H7, H11a, HV0, HV3, I1, I3, J1a, J2a, M1b1a, N1b, U2, U4, U4a, U5a, U5b kao neki od grane mtDNA pronađene među Slovacima. Sažetak:

Fulvio Cruciani, Roberta La Fratta, Beniamino Trombetta, Piero Santolamazza, Daniele Sellitto, Eliane Beraud Colomb, Jean-Michel Dugoujon, Federica Crivellaro, Tamara Benincasa, Roberto Pascone, Pedro Moral, Elizabeth Watson, Bela Melejaghi, Guardian Vona, Boris Zagradisnik, Guenter Assum, Radim Brdicka, Andrey I. Kozlov, Georgi D. Efremov, Alfredo Coppa, Andrea Novelletto i Rosaria Scozzari. "Praćenje prošlih kretanja muškaraca u sjevernoj/istočnoj Africi i zapadnoj Euroaziji: novi tragovi iz Y-kromosomskih haplogrupa E-M78 i J-M12." Molekularna biologija i evolucija 24 (6) (lipanj 2007.): stranice 1300-1311. Prvi put objavljeno na internetu 10. ožujka 2007.
24 slovačka muškarca imaju podatke o Y-DNA objavljene u "Tablici 1: Učestalosti (%) subhaplogrupa Y-kromosoma E-M78 u 81 analiziranoj populaciji" što pokazuje da ih je 8,33% stavljeno u E-M78 i 8,33 % u E-V13.

M. Mielnik-Sikorska, P. Daca, Marcin Wo źniak, Boris Abramovich Malyarchuk, Miroslava V. Derenko, K. Skonieczna i Tomasz Grzybowski. "Povijest Slavena u svjetlu varijabilnosti Y kromosoma i mtDNA." Rad predstavljen na DNK u forenzici 2012 konferenciji u Innsbrucku u Austriji između 6. i 8. rujna 2012.
Uključuje uzorke mtDNA iz Slovaka.

Boris Abramovich Malyarchuk, Miroslava V. Derenko, Maria A. Perkova, Tomasz Grzybowski, Tomas Vanecek i J. Lazur. "Rekonstrukcija filogenije afričkih mitohondrijskih DNK loza u Slavena." Europski časopis za humanu genetiku 16: 9 (rujan 2008.): stranice 1091-1096. Prvi put objavljeno u elektroničkom obliku 9. travnja 2008.
Haplogrupa mtDNA L2a1a pronađena među nekim Slovacima smatra se drevnoafričkim podrijetlom.

Krzysztof R ęba ła, I. Veselinovi ć, D. Siv & aacutekov & aacute, E. Patskun, S. Kravchenko i Z. Szczerkowska. "Sjeverni Slaveni iz Srbije ne pokazuju utemeljiteljski učinak na autosomnim i Y-kromosomskim STR i zadržavaju očinsko genetsko naslijeđe." Forensic Science International: Genetika 8: 1 (siječanj 2014.): stranice 126-131. Prvi put elektronički objavljeno 4. rujna 2013.
42% etničkih Slovaka koji žive u Srbiji nose haplogrupu Y-DNA R1a.


Stanovništvo Slovokia - Povijest

Slovačka Republika smještena je u srednjoj Europi i prostire se na 49.034 četvorna kilometra. Zemlja je na zapadu i sjeveru omeđena zapadnim Karpatima, a na jugu plodnim nizinama Dunava. Godine 1997. njegovo je stanovništvo bilo 5.367.790, što je činilo 85 posto Slovaka, 11 posto Mađara, 2 posto Roma (& quot; Cigani & quot) i oko 1 posto Čeha. Različiti narodi i etničke skupine nastanjivali su drevnu Slovačku u različito vrijeme. Slavenska plemena poznata kao Slovanis tu su se naselila u šestom stoljeću. Prvi slavenski politički entitet – Kneževina Nitra – formiran je u Slovačkoj u osmom stoljeću, a 830. regija je postala dio Velikomoravskog carstva. Mađarska je postupno pripojila Slovačku u jedanaestom stoljeću i ostala je dio ugarskog kraljevstva oko tisuću godina. Od 1918. do 1993. –, osim u razdoblju Drugoga svjetskog rata, kada ju je nacistička Njemačka zadržala kao državu pod protektoratom – Slovačka je bila pokrajina Čehoslovačke. Nakon podjele Čehoslovačke 1993. godine, uspostavljena je Slovačka Republika sa sjedištem u Bratislavi.

Židovi u Slovačkoj do kraja Prvog svjetskog rata

I križarski ratovi u kasnom jedanaestom stoljeću i oštri progoni Židova od strane češkog kralja Vratislava II doveli su do seobe Židova iz Češke, Njemačke i Austrije u Mađarsku, gdje su našli utočište, a neki su se nastanili u Slovačkoj. Prema "židovskom zakonu" koji je donio mađarski kralj Kalman, Židovima je bilo dopušteno živjeti samo u katedralnim gradovima i na biskupskim imanjima. 1241. Mongoli (poznati i kao Tatari) napali su Mađarsku, nanijevši pustoš i uništenje. Židovski trgovci dali su veliki doprinos obnovi gospodarstva. Pismo kralja Bele IV odnosi se na Židove u gradovima Pressburg (Bratislava), Senica, Trnava, Pezinok, Nitra i Trencin. Kralj je 1251. godine Židovima dodijelio "privilegiju", dokument koji im je obećavao zaštitu od napada kršćana, trajni pravni status i druge pogodnosti. U to je vrijeme većina Židova živjela u financijama, manjina se bavila trgovinom i uvozom robe, a drugi su imali položaje u javnoj upravi ili su se bavili kovanjem novca, na negodovanje Pape i crkvenih vođa.

Od trinaestog stoljeća Židovi su bili kraljevi štićenici i plaćali su poreze u kraljevsku riznicu. Živjeli su prvenstveno u gradovima, na odvojenim židovskim ulicama koje su im dodijelile vlasti kako bi ih odvojile od kršćana. U nekim je gradovima postojao organizirani život u zajednici i židovske javne ustanove. Nitra, veliko administrativno i gospodarsko središte u srednjem vijeku, imala je dugogodišnju židovsku zajednicu koja se smatra jednom od najstarijih u Slovačkoj. U dokumentu iz 1113. godine spominje se Mons Judaeorum u Nitri, gdje je bilo židovsko groblje. U trinaestom stoljeću Židovi su također živjeli u obližnjem predgrađu Parovce, koje je bilo poznato pod imenom Castrum Judaeorum, tj. "Utvrđeno židovsko naselje". Židovski izvori također spominju židovsku zajednicu u Nitri, na primjer, u njegovoj knjizi Ili Zarua, napisana krajem trinaestog stoljeća, vodeći halahički autoritet, Rabin Isaac ben Moses iz Beča, odnosi se na pitanje koje je zajednica postavila u vezi sa zakonima o braku. Otprilike u isto vrijeme, židovske izbjeglice iz Češke i Njemačke osnovale su zajednicu u Pressburgu. U četrnaestom stoljeću zajednica Pressburga brojala je blizu 800 ljudi i čini se da je bila najveća u kraljevstvu. Krajem četrnaestog stoljeća duhovni vođa Trnave bio je rabin Isaac Tyrnau (njemačko ime Trnava), poznat kao vodeći mudrac Tore iz Mađarske i autor Sefer Ha-minhagim, koji opisuje vjerske običaje Židova iz Mađarske i susjednih zemalja.

Kako se kršćansko stanovništvo u petnaestom stoljeću sve više okretalo vjerskom ekstremizmu i društvenom vrenju, položaj Židova se pogoršao. Na nekoliko mjesta izbili su protužidovski neredi. 1491. vlasti u Trnavi proširile su krvavu klevetu na Židove, a dvanaest muškaraca i četiri žene spaljeno je na lomači 22. kolovoza iste godine. Nakon što su Turci 1526. pobijedili Mađare, Židovi su protjerani iz Pressburga, Trnave i nekoliko drugih mjesta. 1529. godine protiv Židova iz Pezinok -a podignuta je krvna kleveta. Trideset članova zajednice spaljeno je na lomači, a ostali Židovi pobjegli su iz grada. Zlostavljanje Židova dogodilo se i u drugim zajednicama. Do kraja šesnaestog stoljeća stare zajednice Slovačke su se raspale, a njihovi su se članovi razbježali na sve strane. Kao posljedica teškog progona, kontinuitet društvenog života u Slovačkoj bio je ozbiljno narušen.

Useljavanje Židova, koje je počelo sredinom sedamnaestog stoljeća i pojačalo se u osamnaestom stoljeću, dovelo je do stvaranja židovskih zajednica u Slovačkoj koje su postojale do holokausta. Neki članovi mađarske aristokracije uvidjeli su prednosti koje bi se mogle steći židovskom gospodarskom aktivnošću te su, za razliku od građana, nastojale potaknuti Židove da se nasele na svojim imanjima. Židovski useljenici dolazili su uglavnom iz susjednih zemalja Moravske, Poljske i Austrije. Židovske izbjeglice nastanile su se u Nitranskoj županiji 1649. godine, a kasnije i u županijama Pressburg i Trencin. Novi edikti u Moravskoj i teškoće u Poljskoj potaknuli su migraciju u Slovačku, a područje židovskog naselja proširilo se prema sjeveru i istoku. Većina stanovnika regija u kojima su osnovane nove zajednice bili su slovački samohrani poljoprivrednici, kmetovi mađarskih feudalaca. Društveno -ekonomski uvjeti stvorili su međuovisnost između dva sektora stanovništva, posebno u ekonomskim pitanjima. Popis iz 1746. godine pokazuje da su gotovo polovica židovskih glava domaćinstava u Slovačkoj bili starosjedioci Moravske i Češke, 10 posto Poljske, 5 posto Austrije i 35 posto različitih lokacija u Slovačkoj ili drugdje u Mađarskoj. Do sredine osamnaestog stoljeća u Slovačkoj je bilo nekoliko prilično velikih židovskih zajednica, od kojih su neke imale stotine stanovnika. Dok su Židovi doseljavali Slovačku, dogodio se zanimljiv susret između židovskih etničkih grupa i kultura. Židovi na zapadu bili su uglavnom aškenazijskog tipa, koji su bili skloniji biti obrazovaniji i otvoreniji utjecajima okolne kulture i društva. Za razliku od toga, Židovi u istočnoj Slovačkoj slijedili su hasidske običaje, govorili jidiš i po svom načinu života i odijevanju bili slični Židovima iz Poljske i Galicije. Dvije kulture sporo su se miješale, dovršavajući proces tek u drugoj polovici devetnaestog stoljeća.

Uvjeti života Židova drastično su se pogoršali tijekom vladavine carice Marije Terezije (1740.-1780.). Režim je objavio razne edikte i čak je zaprijetio protjerivanjem Židova iz carstva. 1749. Židovi su bili podvrgnuti posebnom porezu na "toleranciju" (taxa tolerantialis), veliki teret za useljeničke obitelji. Međutim, njihova se situacija poboljšala kada je car Josip II (1780.-1790.) Uveo promjene i inovacije u upravljanju carstvom. 1783. izdao je Edikt o toleranciji (Sistematica Gentis Iudaicae Regulatio) za Židove iz Mađarske, koji su se uglavnom odnosili na mjesto stanovanja, zanimanje i obrazovna pitanja. Židovi su dobili dopuštenje da rade u gotovo svim zanimanjima i da žive u većini dijelova carstva, osim u rudarskim gradovima i okolici. Nakon Edikta o toleranciji, područja židovskih naselja proširila su se i osnovale su se nove zajednice. Židovi su bili financijski dobrostojeći, a na nekim su mjestima procvjetali duhovno i kulturno. Židovska zajednica Mađarske također je u to vrijeme brzo rasla, dosegavši ​​83.000 stanovnika, od čega polovica u Slovačkoj i obližnjem Gradišću (Austrija). Tijekom većeg dijela osamnaestog stoljeća Židovi su živjeli na relativno malom području koje je pokrivalo nekoliko županija na zapadu i istoku. Veliki dijelovi središnje i sjeverne Slovačke, definirani kao rudarska područja, još uvijek nisu bili dostupni židovskim naseljima.

Početkom devetnaestog stoljeća židovsko stanovništvo Slovačke prilično je snažno raslo. 1820 -ih godina regija je sadržavala stotinjak organiziranih zajednica, uglavnom u malim gradovima i seoskim selima. Povećanje židovskog stanovništva i postupno poboljšanje njihovog ekonomskog stanja bili su popraćeni bujnim vjerskim životom i pojavom prvih središta Tore. U to vrijeme u Slovačkoj je bilo sedam relativno velikih ješiva ​​na čelu s poznatim rabinima i učenjacima. Najvažnija od njih bila je Pressburška ješiva ​​na čijem je čelu Rabin Moses Sofer (Schreiber), poznat kao Hatam Sofer, koji se smatrao vodećim halahičkim autoritetom svog doba. Usred vala liberalizacije 1840. godine, mađarski parlament donio je nekoliko važnih zakonskih amandmana koji se odnose na Židove, uglavnom u vezi s mjestima stanovanja i ekonomskim pitanjima. U to su se vrijeme mnogi slovački Židovi preselili u druge dijelove carstva, a broj starih, tradicionalnih židovskih zajednica počeo se smanjivati. Nove zajednice osnovane su u središnjoj i sjevernoj Slovačkoj, a karta židovskih naselja u Slovačkoj dosegla je zemljopisnu povezanost.

"Proljeće nacija" i mađarski ustanak protiv austrijske vlasti (1848.-1849.) Nisu bili od koristi Židovima. U ožujku 1848. izbili su neredi u Pressburgu (Bratislava) i obližnjim mjestima te su se proširili i na druge regije. U mnogim židovskim zajednicama, osobito u zapadnoj Slovačkoj, kuće su opljačkane, a institucije zajednice uništene, a na nekim mjestima bilo je i žrtava. Neko je mjesto neko vrijeme bilo napušteno.

U drugoj polovici devetnaestog stoljeća, nakon stabilizacije situacije, u Slovačkoj je bilo oko 115 velikih židovskih zajednica s priznatim rabinskim uredima i 200 manjih zajednica sa vlastitim javnim ustanovama, uglavnom u selima. Nekoliko desetaka ješiva, s tisućama učenika, postalo je važno središte Tore. Slovački Židovi igrali su značajnu gospodarsku ulogu kao posrednici između poljoprivrednog sektora i rastućih gradova te su bili uključeni u trgovinu poljoprivrednim proizvodima. Uključivali su trgovce, poljoprivrednike podstanare i upravitelje imanja, ali mnogi su radili u sitnoj trgovini kao obrtnici ili trgovci 150 zanimanja kojima su se Židovi u Oberlandu bavili generacijama.

Dok su manifestacije socioekonomski motiviranog antisemitizma koje su izbile početkom devetnaestog stoljeća opale kada je potisnuta revolucija 1848.-1849., Nacionalno utemeljeni antisemitizam se vremenom povećavao. Slovačka inteligencija, koja se zalagala za slovački nacionalni preporod, smatrala je Židove oruđem omraženog mađarskog režima i, prema tome, jednim od uzroka nevolja slovačkog naroda. Nakon što su mađarski Židovi postigli jednaka prava 1867. godine, antisemitska aktivnost porasla je u Slovačkoj. Predstavnici crkve bili su aktivno uključeni u raspirivanje mržnje prema Židovima. U srpnju 1882. oko dvjesto svećenika okupilo se u Topolcanyju kako bi raspravljali o "židovskom pitanju". Rezultat njihova vijećanja bio je potaknuti mađarski parlament da ukine ili ograniči jednaka prava koja je dao Židovima 1867. godine.

Od početka osamnaestog stoljeća carstvo je prolazilo kroz proces modernizacije paralelno sa sličnim promjenama u mađarskom židovstvu. Ideje prosvjetiteljstva koje su se tijekom tih godina provukle u Mađarsku utjecale su na mnoge mađarske Židove da odbace svoju tradiciju i potraže svoju budućnost u europskoj kulturi. Mađarski liberali potaknuli su Židove da napuste svoj tradicionalni način života i usvoje običaje prosvijećenog mađarskog društva. Pokušaji izmjene ili reforme vjerskih pravila naišli su na snažno protivljenje i vjerskog vodstva u Slovačkoj i velikog dijela židovskog stanovništva, koje je karakterizirao konzervativan način života i snažan afinitet prema vjeri i tradiciji. Oporbu reformskim trendovima od samog početka predvodila je Rabin Moshe Sofer iz Pressburga. Kao rezultat njegovog žestokog stava Pressburg je postao središte borbe protiv pokreta Haskala (židovsko prosvjetiteljstvo) i vjerskih reformi. Sredinom devetnaestog stoljeća Kulturkampf unutar mađarskog židovstva pojačalo se i 1865. desetine pravoslavnih rabina okupilo se u slovačkom Michalovcu. Usvojili su stroge rezolucije, uključujući bojkot sinagoga koje su uvele promjene, te strogu zabranu propovijedi na njemačkom i mađarskom, svjetovnog obrazovanja i proučavanja stranih jezika. Rezolucije su dobile snagu halahičke presude, čime su dodatno produbljene pukotine među mađarskim Židovima i isključeni svi pokušaji zacijeljenja rascjepa. Na inicijativu vlasti, predstavnici mađarskog židovstva pozvani su u prosincu 1868. u Budimpeštu kako bi promicali emancipaciju i osnovali krovnu organizaciju za cijelu državu za sve židovske zajednice u zemlji. Liberalni Židovi pozdravili su inicijativu, ali su je pravoslavci na to gledali s velikom sumnjom. Bojali su se da će takva organizacija, koju podržavaju vlasti i liberalni Židovi, umanjiti neovisnost zajednica i potkopati status rabina kao vrhovnog vjerskog autoriteta i jedinog arbitra. Nakon što su svi pokušaji kompromisa propali, pravoslavni delegati napustili su kongres. Sukob između logora dosegao je vrhunac, uzrokujući raskid među zajednicama i duboku polarizaciju mađarskog Židovstva. Kao rezultat toga, uspostavljene su dvije zasebne organizacije zajednica, jedna za pravoslavne i liberalna (neolozi). Neke zajednice nisu pristupile nijednoj organizaciji i zadržale su svoj prethodni status pod kojim su te zajednice bile poznate status quo ante. Slovački Židovi bili su ujedinjeniji u afinitetu prema vjeri od onih u ostatku Mađarske. Dvije trećine zajednica, osobito starih, tradicionalnih u malim gradovima i selima, pridružilo se pravoslavnoj organizaciji. Paralelno, većina novih zajednica, prvenstveno u središnjoj Slovačkoj, pridružila se neolozima. Na nekoliko mjesta formirane su dvije zajednice, jedna pravoslavna i jedna neološka, ​​te su se borile za kontrolu nad institucijama zajednice i imovinom koja je ranije pripadala zajedničkoj upravi.

Uoči Prvog svjetskog rata židovsko stanovništvo Slovačke brojilo je 140.000. Zajedno su bili prilično različiti, a sastojali su se od nekoliko vjerskih frakcija čiji su se članovi razlikovali po načinu života, afinitetu prema vjeri, podrijetlu i kulturnom podrijetlu. Govorili su četiri različita jezika međusobno i s kršćanima, pripadali su različitim društveno -ekonomskim klasama i bili su podijeljeni među nacionalnim skupinama. Većina slovačkih Židova potječe iz sela i malih gradova i ima osobine karakteristične za post-ruralno društvo.

Nakon Prvog svjetskog rata u Slovačkoj je porasla društvena agitacija. Ekonomske teškoće su se povećale nakon povratka i demobilizacije vojnika, a frustracija se ubrzo ublažila u nekoliko tjedana nasilnih djela nad Židovima. Provale i pljačke domova i poduzeća pogodile su Židove svih klasa, siromašne i bogate.

Slovačko židovstvo između svjetskih ratova

Nova vlada usvojila je zakone o Habsburškim monarhijama u vezi sa Židovima: naime, u češkoj su pokrajini austrijski zakoni ostali na snazi, dok su u Slovačkoj mađarski zakoni ostali, ali s malim izmjenama. Pravoslavno vodstvo u Slovačkoj spriječilo je pokušaje uspostave nacionalne zajednice zajednica koje bi predstavljale sve Židove u Čehoslovačkoj, strahujući da bi to narušilo njegovu hegemoniju među vjerskim Židovima. U međuvremenu, novi izvor trvenja dodatno je pogoršao napete odnose među frakcijama. Prema čehoslovačkom ustavu, pripadnici židovske religije mogli su se izjasniti da pripadaju židovskoj naciji. Pravoslavni su se žestoko protivili definiranju judaizma kao nacionalnog entiteta. Za njih je Židovstvo bilo samo vjerska zajednica i to će ostati sve dok Židovi ne budu otkupljeni iz progonstva. Ipak, židovski nacionalizam, predstavljen cionističkim pokretom, uspio se uspostaviti i probiti čak i među tradicionalnim Židovima. Mnogi cionisti, osobito mladi, potječu iz pravoslavnih obitelji, pridružili su se židovskim nacionalnim i cionističkim organizacijama unatoč protivljenju pravoslavnog vjerskog vodstva.

Nakon što je Čehoslovačka uspostavljena, organizacije židovskih zajednica formirale su svoje institucije. Organizacija autonomnih pravoslavnih kongregacija u Slovačkoj (OAOCS) uključivala je 170 od 228 kongregacija i oko 75 posto slovačkih Židova. S vremenom je postala jedna od najautoritativnijih, najmoćnijih i najutjecajnijih židovskih organizacija u Čehoslovačkoj. U međuvremenu, Agudath Israel, koji je imao bliske veze s OAOCS -om, nadopunio ga je obavljanjem širokog spektra aktivnosti u desecima podružnica. Agudath Israel usredotočio se prvenstveno na individualni život i na obrazovanje u skladu s pravoslavljem. Veze između dviju organizacija, za početak snažne, postale su još jače kada Rabin Samuel David Ungar, jedan od vođa OAOCS -a, imenovan je predsjednikom Agudath Israel u Čehoslovačkoj. Agudath Israel i njegovi omladinski pokreti bavili su se razgranatim društvenim i socijalnim aktivnostima i obrazovnim inicijativama, uključujući predškolske ustanove, školski sustav Beth Yaakov za djevojčice i kampove za djecu i tinejdžere. Krajem Prvog svjetskog rata u Slovačkoj je postojalo dvadeset i devet neoloških zajednica. Odsečeni od svog centra u Mađarskoj, naišli su na složene organizacijske probleme koji su im prijetili opstanku. 1925. Neolozi su odlučili osnovati zajedničku organizaciju s pedeset pet Status Quo Ante zajednice, koje su od 1928. bile poznate kao Jeshurun.

Godine 1920. u Slovačkoj je postojalo sedamdeset sedam židovskih osnovnih škola i dvije srednje škole. Četrdeset šest škola bilo je pravoslavno, ostale su bile liberalne. Važno je napomenuti da je samo 45 posto židovske djece pohađalo židovske škole, a većina je pohađala javne škole. Zbog sve većeg postotka učenika u školama koje su poučavale na slovačkom, jezik kojim su govorili mladi Židovi se promijenio. Umjesto njemačkog i mađarskog, glavnih jezika koje su u prošlosti koristili slovački Židovi, mladi su usvojili slovački kao svoj narodni jezik. Uz formalni obrazovni sustav, u Slovačkoj je funkcionirao opsežan sustav obrazovnih institucija Tore, uključujući dječačke škole (cheder i Talmud Tora), Sjemeništa za vjerske djevojke Beth Yaacov i više od trideset ješiva ​​koje su bile akreditirane kao vjerske obrazovne institucije. 1930. češkoslovačko ministarstvo obrazovanja akreditiralo je ješvu Pressburg (Bratislava) i tri druge ješive kao visokoškolske ustanove.

U međuratnoj Slovačkoj uživalo se u živahnoj cionističkoj aktivnosti, a nove grane pokreta osnovane su u desetcima gradova i mjesta. Osim cionističke organizacije, postojala je i Židovska nacionalna stranka (Zidovska Strana) koja se usredotočila na unutarnju židovsku politiku i predstavljanje židovskih nacionalnih, vjerskih, ekonomskih i društvenih interesa u odnosu na vlasti. Stranka se dobro snašla na izborima za gradska vijeća te županijske i područne skupštine. Iako se pravoslavni establišment uporno borio protiv cionizma i Židovske nacionalne stranke, cionisti su prodrli čak i u pravoslavne zajednice. Sredinom 1930-ih oko 20 posto slovačkih Židova kupilo je cionistički "šekel", čime su postali formalni članovi cionističkog pokreta.

Cionistički pokreti mladih prethodili su Prvom svjetskom ratu. 1919.-1920., Nakon što su ratna previranja u Slovačkoj nestala, cionističke grupe mladih reorganizirale su se i otvorile klubove u svim većim gradovima i nekim malim gradovima. Godine 1924. predstavnici cionističkih grupa mladih sastali su se u Nitri i zajedno osnovali He-haluts. Vjerski tinejdžeri osnovali su Mizrachi Youth. Organizacijska i društvena aktivnost u pokretima mladih cionista dosegla je vrhunac tridesetih godina prošlog stoljeća, s desecima tisuća mladih članova iz svih slojeva židovskog društva. Stotine njih emigriralo je u Palestinu nakon što su prošli obuku u tu svrhu u Slovačkoj. Sportska udruga Maccabi pokrenula je društvenu i kulturnu aktivnost s cionističkim nacionalnim sklonostima. Tisuće mladih i odraslih, podjednako pravoslavnih i liberalnih, bilo je aktivno u klubovima diljem Slovačke.

U razdoblju Republike Čehoslovačke slovačko židovstvo nije pretrpjelo veće demografske promjene. Tridesetih godina prošlog stoljeća u 2.337 mjesta živjelo je oko 140.000 Židova. Oko 55 posto njih živjelo je u selima i malim gradovima s manje od 5000 stanovnika. 18 posto živjelo je u dva najveća grada (Bratislavi i Košicama), a samo 25 posto živjelo je u gradovima od 10000 do 25000 stanovnika. Društveno-ekonomski status slovačkih Židova također je ostao konstantan u tom razdoblju: 72 posto židovskih hranitelja bili su samozaposleni, 15 posto su bili nadničari, a 13 posto su bili slobodnjaci, bijeli ovratnici i posrednici.

U drugoj polovici tridesetih godina prošlog stoljeća, s porastom političkih napetosti u Čehoslovačkoj, antisemitski osjećaji porasli su među velikim segmentima slovačkog naroda. Nacionalističke stranke koje su se zalagale za nacionalnu autonomiju Slovačke, osobito Slovačka narodna stranka, imale su snažne antisemitske stavove i huškale protiv Židova. Dana 6. listopada 1938., nakon što je Münchenski sporazum potkraj rujna prisilio Čehoslovačku da ustupi teritorij Trećem Reichu, Slovačka je narodna stranka proglasila široku autonomiju u Slovačkoj i uspostavila jednopartijski totalitarni režim. Dana 2. studenog veliki dijelovi južne Slovačke, u kojima živi više od 45.000 Židova, priključeni su Mađarskoj. The Slovakian government blamed the Jews regarding their supposed support of the annexation and started removing thousands of Jewish families who held foreign citizenship to the Hungarian and Polish borders. Few of the deportees were permitted to return to their homes.

During World War II and the Holocaust

While the deportations were in progress, an underground cell known as the Working Group, headed by Rabbi Michael Dov Weissmandel i Gisi Fleischmann, formed within the Center of Jews in an attempt to stanch the deportations and aid the deportees. The Working Groups success in halting the deportations from Slovakia encouraged its members to intensify their efforts to save all of European Jewry by negotiating with the Nazis. The resulting initiative, devised by Rabbi Weissmandel, was known as the Europa Plan. In April 1944 two Slovakian Jews, Alfred Wetzler i Walter Rosenberg (Rudolf Vrba), escaped from Auschwitz. The Working Group took detailed testimony from them about the nature of the Auschwitz camp and the extermination methods used there. A sketch of the extermination facilities, based on the description given by the two men, was attached to their testimony. The Auschwitz Protocols, as the document was known, were sent from Slovakia to the free world, where they reached Jewish organizations. The Working Groups purpose in releasing the Protocols was to sound an alarm and marshal worldwide public opinion in favor of extensive rescue activities and bombing of the railroads leading to Auschwitz and the extermination facilities themselves.

Jews joined the first resistance groups that organized in Slovakia in 1942. Most of them were active in the Communist and Czechoslovakian underground movements. A Jewish underground group was also formed in the Novaky labor camp in 1942. These groups tried to prevent a resumption of the deportations and started preparing for active resistance. On August 29, 1944, an armed uprising broke out in Slovakia in an attempt to overthrow the pro-Nazi regime and reestablish the Republic of Czechoslovakia. As the partisan attacks intensified, the German army invaded Slovakia. The Jewish group from the Novaky camp was assigned to halt the advance of the SS troops along one of their main attack routes. The German invasion of Slovakia augured ill for the last remaining Jews. Many tried to reach the rebel-controlled area in the hope of surviving, and thousands of destitute Jewish refugees gathered in the rebels main stronghold, Banska Bystrica. Parachutists sent by the Yishuv (the pre-Israel Jewish community in Palestine), headed by Haviva Reik, mobilized to help them. Although the uprising was quelled two months after it began, rebel units, including Jews, fled to the mountains, where they continued to engage the enemy until the liberation. About 1,600 Jews fought in various partisan units approximately 170 of them were killed.

After the uprising was suppressed, the Germans took over the authority for Jewish affairs. SS officer Alois Brunner, one of Eichmanns assistants, went to Slovakia to deport all Jews irrespective of their status or their "certificates of exemption". Those Jews who were captured by the Nazis and their Slovakian accomplices were taken to the Sered camp. The deportation of the remaining Jews in Slovakia resumed on September 30, 1944. From then until March 31, 1945, some 12,000 Jews were deported from Slovakia only half survived. Another 2,500 Jews were murdered on Slovakian soil during this period. Additional victims among Slovakian Jews were those who had fled to Hungary and were deported from there to the extermination camps.

The Jews in the territories annexed to Hungary in 1938-1939 met the same fate as those in the rest of Hungary. After the annexation of these territories, Hungarians began to persecute the Jews and accused them of supporting Czechoslovakia. Of the 10,600 business owners only 4,500 were permitted to keep their establishments going. Beginning in 1940, close to 7,500 men from southern Slovakia were taken to work in labor battalions few survived. Several thousand Jews lacking Hungarian citizenship were deported in 1941 to the occupied part of Ukraine, where most of them were murdered. After the Germans occupied Hungary (March 19, 1944), new anti-Jewish edicts were promulgated. Ghettoization of the Jews began in the second half of April 1944. The first transports from the territories annexed to Hungary left for Auschwitz in the second half of May 1944 the rest of the deportations occurred in June of that year. Of some 45,000 Jews who lived in those territories, 10,000 survived. About 100,000 Slovakian Jews – 73 percent of their number in 1938 – perished during World War II.

The Postwar Period

After the war, Slovakia (including the territories that had been annexed by Hungary in 1938 and restored to Czechoslovakia) had a Jewish population of about 30,000. Despite various obstacles and an anti-Semitic climate, the Slovakian Jews demonstrated tremendous vitality in rehabilitating themselves and rebuilding their community life. They established new families, integrated themselves into the economy, and revitalized their communities in 120 cities and towns. In early July 1945 regular Zionist activity began in Slovakia and institutions were formed. Zionist activity was concentrated mostly in the youth movements, which resumed functioning immediately after the liberation. The political changes in Czechoslovakia, the Communists rise to power, and the establishment of the State of Israel transformed Slovakian Jewry. In 1948-1949 some 11,000 Slovakian Jews immigrated to Israel and another few thousand moved to other countries. The activity of the Jewish communities in Slovakia dwindled in the 1950s. Public institutions were taken over by the authorities, which closed some of them and demolished others. The Jews situation improved only after the collapse of the Communist regime in 1989. Today, at the dawn of the twenty-first century, about 5,000 Jews remain in Slovakia.

This material is made available by JewishGen, Inc. and the Yizkor Book Project for the purpose of
fulfilling our mission of disseminating information about the Holocaust and destroyed Jewish communities.
This material may not be copied, sold or bartered without JewishGen, Inc.'s permission. Rights may be reserved by the copyright holder.

JewishGen, Inc. makes no representations regarding the accuracy of the translation. The reader may wish to refer to the original material for verification.
JewishGen is not responsible for inaccuracies or omissions in the original work and cannot rewrite or edit the text to correct inaccuracies and/or omissions.
Our mission is to produce a translation of the original work and we cannot verify the accuracy of statements or alter facts cited.

Yizkor Book Director, Lance Ackerfeld
This web page created by Osnat Ramaty

Copyright © 1999-2021 by JewishGen, Inc.
Updated 23 Dec 2006 by LA


The simplest and most comprehensive census

In the Population and Housing Census, the data from the existing administrative sources and registers were fully utilized, in combination with the data obtained from municipalities and the population, thus led to the enhancement of the quality of the data obtained. Electronic data collection is a modern, accessible, fast and secure way of obtaining information, without disturbing the private zone of the population with the possibility of fast data processing. The census provides reliable, comparable and interconnected data and information on the state of the society, its structures and housing.


O nama

Note: three related and integral geographic regions are now managed as independent projects. They are: the Spiš County Slovakia Project, Zamagurie Region, and Podhale Region Projects. Please see the individual projects for details. Many of our members will have ancestry in one or more of these geographic regions. Membership in any or all that apply is welcomed for those with documented ancestral links to the region. The GA will cross check member's links to the region. All statistics will be kept according to the applicable geographic region.

THE SPI Š COUNTY DUAL GEOGRAPHIC DNA PROJECT:

The Spiš County Slovakia DNA project is a geographic DNA project associated with all villages of the former S piš County ( Szepes Comitas) of the historic Kingdom of Hungary. A list of villages is found below .

Spiš County was the fourth largest source of emigrants to the United States following Zemplin, Abov, and Saris Counties. An estimated 11 % of the Spiš population of eastern Slovakia emigrated to work in the coal mines of eastern Pennsylvania, the steel mills of Western Pennsylvania, and the many factories in New Jersey.

These emigrants are our immigrant ancestors who serve as the link between the past and today. We carry them forward through our DNA and into the future through our own descendants.

WHY WAS THIS PARTICULAR PROJECT STARTED?

The volunte er Group Admin istrator (GA) has been actively researching a sub-set of the Spi š County villages known as the Zamagurie Region for over 25 years and has served as the Zamagurie Region DNA project since 2007. Th e Zamagurie R egion is located in eastern Slovakia and crosses into the southern Polish region known as Malopolska. During these efforts, the GA has traveled 1 6 times to the region in search of records, village and church histories, gaining a greater understanding of the culture and folklore. Despite the difficulties, the GA has gained access to previously unavailable records. In doing so, she maintains a private collection as well as a database of researched pedigrees with well over 52,000 surnames from the Spi š villages. This wo rk provides the foundation and experience in helping people to locate their ancestral villages and surnames with great success.

In 2011, the GA was awarded a Fulbright Scholarship to continue the research o n the topic of Slovak migration. Living in Slovakia for 10 months provided the unique opportunity to research the migration of people throughout Spiš using previously untapped records and resources. In doing so, the level of knowledge and experience justified expanding the DNA project to include all Spiš villages. The project has become a recognized academic study. While most of these villages have been microfilmed, the experience and knowledge gained by the 25 + years of hands-on experience in eastern Slovakia serves as a solid foundation for this project.

The project, started by the GA on 22 November 2011, was not created lightly. The GA believes the project's success depends on being hands-on and dedicated to its' members. Assistance is provided to finding the member's link to the region, understanding how genetic cousins from the region may be related, and understanding the DNA results obtained. Peoples participation is meant to be a win-win each learning more about his or her Slovak ancestors and the genetic make-up of the Spi š Region. The Spi š County Slovakia project serves as an extension to two other projects with Slovak ancestry: The Zamagurie Region and Podhale Region. (Note: Villages for the associated Zamagurie and Podhale Region villages have NOT been microfilmed but researched by the GA).

DNA testing and genealogy go hand-in-hand. Often the hardest hardest part in starting the genealogy process is locating the ancestral villages. Knowledge of chain migration patterns, access to large volumes of records, familiarity and experience with the region and associated surnames on both sides of the ocean are all positive contributors to helping project members learn more about the Slovak ancestry on many levels. Paid genealogy services are now provided to take your pedigree back in time in often unavailable records from the region. Once you have DNA tested with FT-DNA (or paid to transfer your Ancestry DNA results, there is never any fee associated with joining any of the FamilyTreeDNA project.

WHO CAN JOIN THIS PROJECT?

Participation in this project is limited to those members who can demonstrate an ancestral link to Spi š County Slovakia on at least one of their pedigree branches. Upon submitting a join request, the GA will work to try and confirm your link to one or more of the villages. The GA can recommend or confirm your current DNA test results add to the statistics of the project. The project facilitates connecting members with common genetic genealogy interests in researching their ancestry from this particular geographic region. A growing membership should have a reasonable chance of finding genetic matches as more people test with FamilyTreeDNA. However, it should be clearly understood that no guarantees of genetic matches can be made.

WHAT CAN PARTICIPATION DO FOR ME?

DNA testing can help confirm your paper trail, help discover links to unknown relatives, and possibly even help follow your ancestral surnames as they migrate from village to village. Your participation in THIS project taps into over 25 + years of research in eastern Slovakia. This may increase your potential to understand your ancestral origins and genetic connections to others who are also researching your surnames. Mind you, there are no guarantees of finding a genetic match nor does it mean the GA will complete your genealogy for you. Professional services are available outside this project.

Participation can help you to learn more about our Slovak roots. Honor your ancestors by preserving more than just a memory. Join today!

WHAT VILLAGES ARE COVERED?

Below is an alphabetized list of village for the former Spi š County Slovakia. Smaller villages may not be named on this site. Place names have changed over the years and may not be listed here in the form you have seen on passenger lists or other documents. They may be in German, Hungarian, or Slovak. Please contact the GA for assistance as she is familiar with these changes. Note: diacrylic marks have been omitted due to format limitations.


Antisemitism

Antisemitism among all the nationalities of the republic was of old standing. At the time of the establishment of the republic in 1918 there were antisemitic riots in Prague and *Holešov (Moravia). In Slovakia, serious antisemitic violence continued until summer 1919. Among the Czech elements it was less noticeable, mainly because of the personal example of Thomas Masaryk and Eduard Beneš, and the democratic political philosophy as expounded by them, the author Karel Čapek, and other leaders of public opinion, including the head of the Czechoslovak Church Hromádka, and the writers Milena Jesenská, Emanuel Rada, and Pavla Moudrá. However, right-wing groups such as the Národni sjednoceni (National Union, founded by Jíří Stribrný in 1927), the Česká obec fašistická (Czech Fascist Community), headed by the former general of the Czech army Radola Gajda, and the Vlajka (Flag) group explicitly supported antisemitism in their platforms. Andrej Hlinka's Slovenská L'udová strana (Slovak People's Party) adopted an increasingly aggressive antisemitic policy. The Sudeten, where most of the Germans lived, was already a stronghold of racial antisemitism under the Hapsburg monarchy, and antisemitism grew even more violent, influenced by the rise of Nazism in Germany, the advent of Hitler to power, and the founding of Konrad Henlein's Sudetendeutsche Partei (1935). Antisemitism in Czechoslovakia was strongly associated with the general conflicts among the nationalities there: the Czechs would not forgive the adherence of many Jews to German language and culture and their support of the German liberal parties, and regarded them as a Germanizing factor. In Slovakia and Carpatho-Russia they were considered the bearers of Magyarization, and later, supporters of the Czech establishment. All groups alleged that the Jews were supporters of Communism, while the Communists claimed that they supported reaction. After Hitler's rise to power, his growing support for German extreme nationalist demands, and the enmity he manifested to the Czechoslovak establishment, the Jews drew increasingly closer to the state, which all Jewish groups supported in its stand against Nazism. Post-World War i Czechoslovakia, which was relatively progressive and stable, was a congenial milieu for Czechoslovakian Jewry. Hence, most of them failed to see the dangers threatening them even inside the country. However, the subdued popular antisemitism was soon to be rekindled. At the beginning of 1938 antisemitism gained in strength when in Romania the Goga government came to power and Jewish refugees tried to enter Czechoslovakia. Ferdinand Peroutka, the editor of a respected liberal weekly, published a series of articles in which he called for restriction of Jewish rights. A project for a rabbinical seminary, connected with the Prague Czech University, which was to begin functioning in 1938, was not realized. The problem of Jewish refugees became even more acute with the Nazi Anschluss with Austria, when many Jewish refugees, a large number holding Czechoslovakian passports, entered the country. Manifestations of antisemitism in Slovakia and the Sudeten area increased. At the time of the Munich conference (Sept. 29, 1938) the Jews from the Sudetenland (more than 20,000), which was handed over to Germany, fled to the remaining territory of the state. Parts of Slovakia and Carpatho-Russia, with a Jewish population of about 80,000, were ceded to Hungary by decree of Hitler and Mussolini as "arbiters" on Nov. 2, 1938. Antisemitism gained virulence in the truncated "Second Republic" mainly in Slovakia. The Second Republic did not last long. On March 14, 1939, Slovakia declared its independence and became a vassal of Nazi Germany the next day the remaining parts of Bohemia and Moravia were occupied by the Germans and transformed into a German "Protectorate," while Hungary occupied Carpatho-Russia.


Poslovanje

Kosice’s business is above all heavy industry. One of Slovakia’s largest plants of any kind is the steel mill currently run by US Steel, and around this complex a number of international suppliers and processors have clustered.

Kosice is also a major transit hub. Its universities offer degrees in most specializations, including medicine, law, engineering and veterinary science (the latter being Slovakia’s only such university), several of which are offered in English to foreign students.


Gledaj video: Zanimljivosti o Egiptu (Veljača 2023).

Video, Sitemap-Video, Sitemap-Videos